Avukat Olmak

Ceza Hukuku Avukatı Olmak

Avukat olmak için tüm mesleklerde olduğu gibi lise eğitimini tamamlamak ve üniversite sınavlarına girip yüksek puan almak gerekir. Üniversite sınavlarına girip yüksek puan alan kişiler hukuk fakültesini tercih ederek avukat olabilmek için ilk adımı atmış olur. Hukuk fakültesi eğitimleri 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık hukuk eğitimini tamamlayan kişiler 12 aylık süre içerisinde avukatlık stajı yapmalıdır. Bu stajın ilk 6 ayı mahkemelerde kalan 6 ayı ise en az 5 yıl deneyimli Bursa’da Avukat Elif Çavuşoğlu gibi bir avukatın yanında yapılmaktadır. Stajın tamamlanması ile bağlı bulunan ildeki baroya stajın bittiğine dair bildirim yapılır, staj dosyası teslim edilir ve avukatlık ruhsatı için başvuru yapılır.

Baronun stajı incelemesi ve onaylaması ile avukatlık ruhsatı kişiye teslim edilir. Ruhsatını alan avukat isterse kendi bürosunu açar isterse de başka bir hukuk bürosunda uzmanlaştığı alanda çalışmaya başlar.

Ceza avukatı müvekkili şüpheli yada sanık durumunda iste, soruşturma yada kovuşturma etkin ve verimli bir şekilde temsil edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hukuki bilgilerin aktarılması da mühimdir. Bu bilgilerin doğrultusunda adım atmak şüpheli ilerlemek şüpheli yada sanık durumundaki kişinin ceza kanunu çerçevesinde en doğru şekilde savunulmasına olanak sağlamaktadır. Müvekkilin şikayetçi taraf olması durumunda ise karşı tarafın hak ettiği cezayı almasını sağlar.

İyi Bir Ceza Avukatı Nasıl Olmalı?

Bugüne kadar görülen başarılı davalarda avukatlık görevini üstlenmiş olan ceza avukatlarının en belirgin özelliği; dava süreci boyunca süreci etkili bir şekilde analiz etmiş olmak ve analizler doğrultusunda en doğru adımları atmış olmasıdır. Sürecin etkili bir şekilde sağlanması ise ancak dava sürecine olabildiğince müdahil olmaktan geçmektedir. Bir ceza avukatının dava sürecinde ne kadar yakından ilgilenirse dava sonucuna da etki etme ihtimali de o kadar artacaktır. Dava süreci ile ilgili olmanın yanı sıra tecrübe ve bilgi de dava sonucuna etki etki eden en önemli faktörler arasındadır.

Ceza hukuku, aile hukuku ve iş hukuku gibi uzmanlık gerektiren hukuk dallarında hizmet vererek başarısıyla adını duyurmuştur. Detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti için Bursa Ceza Avukatı Elif Çavuşoğlu ile irtibata geçiniz.

İletişim
Avukat Adı : Leman Elif Çavuşoğlu
Ofis: 0224 251 57 57
Cep : 0542 480 67 75
Adres :Elmasbahçeler Mh. Mahmudiye Cad. Dilmaç Plaza Kat:3 Daire:11 Osmangazi/ Bursa

Avukat olmak isteyen bir kişi üniversitelerin hukuk fakültelerinde öğrenim görmesi gerekir. Her üniversitenin yerleştirmek içim taban ve taban puanları farklılık göstermektedir. Kişiler yerleştirme yaparken puanlardan daha çok yerleştirme sıralamalarını dikkate alması gerekir. Hukuk fakültelerinin yerleştirme puanlar oldukça yüksektir. Hukuk fakültelerinde eğitim gören kişiler; avukatlık stajı yapması gerekir.

Bu avukatlık stajları; altı ay mahkemede altı ay ise bir avukatın yanında yapılmaktadır. Daha sonrasında stajının bittiğine dair bağlı bulunduğu baroya başvuru yapması gerekir. Baronun gerekli incelemelerinden sonra avukatlık ruhsatını alır ve Elif Çavuşoğlu gibi başarılı bir avukat olma yolunda emin adımlar atar. Avukatlık; ceza hukuku, iş hukuku, aile hukuku ve icra iflas hukuku avukatı gibi alanlara ayrılmaktadır.