Cinsel İsteksizlik Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizlik Nedir Sebepleri Nelerdir
Cinsel İsteksizlik Nedir Sebepleri Nelerdir

Ülkemizde kadınlarda en sık görülen cinsel problem cinsel isteksizliktir. Hayatına cinsellik yaşamadan da devam eden veya canı istemese de ilişkiyi kurtarmak adına görev gibi birliktelik yaşayan kadınlar var.

Cinsel isteksizlik; cinsel ilişki sırasında zevk alamama, cinsel birliktelik yaşama sıklığının azalması, cinsel ilişkiden kaçınır hale gelmek, sevişmeyi reddetmek gidi durumlar olmaktadır. Partnerle sevişmek istememek, mastürbasyon ve cinsel objelere-fantazilere karşı da isteksiz olunabilir.

Cinsellik sıklıkla iki kişi ile yaşanan eyleme denir. İlişki yaşanacak kişinin fiziksel özellikleri, sigara, alkol, temizlik alışkanlıkları ve davranış şekilleri de devreye girmektedir. Partnere karşı hissedilen öfke, nefret, kızgınlık, iletişim problemleri, aldatma gibi evlilik sorunları da cinsel isteksizliği tetikleyebilmektedir.

İnsanlar zevk aldıkları ve başarılı oldukları şeyleri yapmayı sever. Eğer kadın sevişirken yeterince zevk alamıyorsa, orgazm olamıyorsa, ağrılı cinsel birleşme yaşıyorsa yada vajinismus gibi cinsel birleşme yaşayamıyor ise cinsel sorunlar ortaya çıkması mümkündür. Kişi bedenini beğenmiyorsa, genital organlarına ait sorunlar varsa, enfeksiyon gibi durumlar da cinsellikten uzaklaşmaya neden olmaktadır. Gizli eş cinsellik de cinsel isteksizlik yaratan konulardan birisidir.