Evde Yetiştirilen Çiçeklerle Tedavi ve Terapi

Evde Yetiştirilen Çiçekle Tedavi
Evde Yetiştirilen Çiçekle Tedavi

BİRÇOK kişi evinde süs yada canlı çiçek bulundurur. Masum Görünüp bazı hastalıklara iyi gelmeyen çiçekler uzmanlar tarafından evlerde süs amaçlı yetiştirilen çiçeklerin zehirli olduğuna dikkat çekerek , özellikle küçük çocuğu olan ailelerin daha çok dikkatli olması gerektiğini her yazısında veya röportajında yatak odalarında yoğun bir şekilde bitki ya da çiçek bulundurmamaları yönünde uyarılarda da bulunuyor.

Evlerde ve iş yerlerinde daha çok dekoratif amaçlı kullanılan süs bitkileri ya da diğer adıyla salon çiçekleri sanıldığı kadar masum değil. Çünkü; evlerde yetiştirilen süs bitkilerinin hepsinin zehirli olduğunu dile getiriyorlar, bunların içerdiği alkaloit, glikozit, safonin ve tanenlerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu vurguluyorlar. Çiçeklerin içerdiği bu maddelerin, çiçeklerin daha dayanıklı ve daha cazibeli bir hale gelmesini sağladığına dikkat çeken uzmanlar insanlarda çeşitli rahatsızlıklara ve zehirlenmelere yol açabildiğine işaret ediyor.

Rönesans döneminde Alman hekimlerinden Paracelsus’un, “Yalnız miktar zehri belirler” dediğini dile getiren bazı uzmanlar “Bu sebeple bunlardan yediğimiz miktar zehirlenme ölçüsünü artırır ya da azaltabilir. Bunların çoğunun yapraklarını ya da meyvelerini yediğimiz zaman kusma, bulantı, dilde şişmeler ve ödem oluşturma gibi daha birçok rahatsızlıklara neden olur. Bunlar özellikle küçük çocuklarda tehlikeli olabilmektedirler. Çünkü küçük çocuklar bunların tehlikelerinin farkında olmayıp, bitkilerin çeşitli bölgelerine dokunabiliyor ya da yapraklarını ve çiçeklerini çok cezbedici renklere sahip olmaları nedeniyle koparıp, yiyebilirler Bu da aynı zamanda derilerinde tahrişler ya da çeşitli zehirlenmelere yol açabiliyor. Bu sebeple; hastanelere başvuran bir çok vaka da Özellikle evlerde sıklıkla bulundurulan nergisler duvar sarmaşıkları çiğdem çiçeği mor ve sarı salkımlar gibi çiçeklere dikkat edilmesi gerektiğine de işaret eden uzmanlar bu çiçeklerin zehirli ve akciğer kanseri gibi hastalıkları tetiklediğini rahatlıkla dile getiriyorlar…