Hymenoplasty: Kızlık Zarı Tamiri

Hymenoplasty: Kızlık Zarı Tamiri
Hymenoplasty: Kızlık Zarı Tamiri

Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen hymen, vajina girişinde, iç dudağın yaklaşık 1-1,5 gerisinde bulunan bir zardır. Bu zarın ortasında adet kanamasını ve diğer vajinal sıvıların akmasını sağlayan, her kadında değişen şekillerde delik yada delikçikler bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında bu zar zarar görmekte ve %80 oranında kanama meydana gelmektedir.

Kızlık zarının asıl amacı hijyendir. Her ne kadar bekaret gibi simgesel bir durumu sembolize etse de, hijyen kurallarını ve bölgesel temizliğini tam yapamayan kız çocuklarında bulunan bir tabaka olarak görülmektedir. Bizim kültürümüzde ve diğer kültürlerde kızlık zarı bir namus göstergesi olarak kabul edilmekte ve kan davalarından, kadına şiddete yada mahalle baskısına kadar genişleyen yelpazede istenmeyen olaylara ve cinayetlere sebep olmuştur ve hala da devam etmektedir.

Bu şekilde kadın doğum kliniklerine giderek hayati bir takım problemler yaşadığını bildiren ve kızlık zarı tamiri isteyen çok sayıda kadın hastalar bulunmaktadır. Kendini öldürmek isteyen yada kendini öldürmese de evleneceği kişinin öldüreceğine inanan ve psikolojisi bozulan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Kızlık zarı bozulmuş kadınların geneli kendi isteğinin dışında; tecavüze uğramış, mastürbasyon yaparken zedelemiş yada spor aktivitesi sonucunda darbe almış.