Ihlamur Nedir?

ıhlamur-nedir
ıhlamur-nedir

Ihlamur; şifalı çaylar arasında adını en sık duyduğumuz bitkilerden biridir. Özellikle kış aylarında yakalanılan grip, nezle ve soğuk algınlığı tedavilerinde çayı tüketilir.

Anavatanı kuzey yarımküre olan ıhlamur; ıhlamurgiller ailesinden tilia cinsini oluşturan  bitki türüne verilen addır. Ihlamur ağacı çok uzun ömürlüdür ve 2500 yıldır bilinir. Çiçeklerinin güzel kokusu ve gölge veren ağacı sebebiyle bahçe, park ve yol kenarlarına dikilmektedir.

Ülkemizde çeşitli türleri İstanbul, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa, Bolu, Zonguldak, Samsun, Giresun, Hatay ve Kars illeri ve çevrelerinde yetişir.

Ilıman iklimi seven ıhlamur, kışın yapraklarını döker ve bahar aylarında toplanmak üzere tekrar yapraklarını açar. Çiçekler saplarının bağlı olduğu yapraklarla birlikte toplanır ve toplama işlemi çiçek açtıktan sonraki dört gün içerisinde yapılır. Kurutulma işlemi sıcak olmayan yerlerde yapılmalıdır. Çiçeğe kokusunu veren uçucu eterli yağın etkisini kaybedeceği için serin ve nemsiz yerde bez torbalarında saklanmalı ve bir yıldan uzun süre bekletilmeden tüketilmelidir.