Bel Fıtığı Nedir? Nasıl Tedavisi Olur?

Bel Fıtığı Nedir Tedavisi Nasıl Olur
Bel Fıtığı Nedir Tedavisi Nasıl Olur

Bel Fıtığı; Omurgamız jel  benzeri  bir maddeden oluşmuştur. Hassas disklerle sıkılaştırılmış olan omurlarımız 26 tane kemikten oluşur. Bu diskler omurganızı hareket ettirmekte ve eğilip doğrulmanıza da yardımcı  olur. Fakat iki omurga arasındaki bir disk yerinden kaymaya başlarsa, etrafındaki sinirleri zedeleyebilir, tahriş edebilir ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bu da bel fıtığı dediğimiz durumu gösterir.

Bel Fıtığı Belirtileri; Şiddetli bel ağrısı mevcut ise yürürken ansızın bele kramp giriyor ise,çorap giyerken,ayakkabı bağcıklarını bağlarken, otururken yada birden ayaklandığınız da ağrı belden aşağıya yani topuklarınıza kadar iniyor ise muhtemelen risk altındasınız demektir. Bel fıtığının yaş sınırı yoktur her yaşta bel fıtığı ile karşılaşabilirsiniz bu durum özellikle de fazla kilosu olan yada uzun boylu insanlar da daha sık görülür. Bel bölgenize ağırlık vermeniz ile, ağır eşyalar itip çekmek gibi misal koltuk olabilir,yatak olabilir özellikle ev hanımları temizlik yaparken eşyaları aniden çekip ittiği için veya bunun tam tersi gibi durumlarda da karşımıza çıkabilir. Tüm gün otur  vaziyette çalışan ofis içi personeller, uzun yol şoförleri, uzun süre ayakta kalan öğretmen, yada haddinden fazla ağırlık altında çalışan İnşaat işçileri, tezgahtarlık yapan insanlar kısacası belli meslek gruplarında, yoğun stresli işlerde çalışanlarda veya hamilelik dönemlerin deki belirtilerde ortaya çıkıyor.

Bel Fıtığından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız; Bel, boyun, sırt ve bacak kaslarınızı rahatlatacak ve güçlendirecek egzersizler yapmanız sağlığınız açınızdan daha etkili olacaktır. Eğer sigara,alkol veya uyuşturucu tarzı maddeler kullanılıyor ise sizin sağlık açınızdan ve ağrılarınızdan kurtulmak amaçlı bu maddeleri bırakmanız daha iyi olacaktır, çok sık merdiven çıkmamaya dikkat etmelisiniz ağrılarınızı tetiklememesi amaçlı, Eğer kilolu iseniz hemen bir spor salonundan kaydınızı oluşturun derim yada bir rehberyardımı ile kendinize sağlıklı beslenme tablosu örneğin; Beslenme Listenizde Ana öğünlerinizde Tavuk Izgara Et Izgara yiyebiliyorken ara öğünlerinizi kuruyemişler ile atlatabilirsiniz. Bu hem sizi tok tutacak hemde metobolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır,

Bel Fıtığı Teşhisi Konulanlara Günlük Yaşamdan Öneriler;Bu hastalık o kadar yoğun hemen hemen herkeste karşılaşabileceğimiz uluslararası ünü Dünyaya ulaşmış bir hastalık ne yazık ki Bel fıtığının erken teşhisinde yani bel ve bacak ağrılarının olduğu ancak henüz kasılma, uyuşma veya birden adım atamamak gibi sinirsel belirtilerin olmadığı hastalarda yatak istirahati tercihen omurganın şeklini alan visko-elastik yataklar tavsiye edilir. Eğer fıtığınız hat safhada değil ise ameliyat en son çaredir ama daha başlangıç evresindeyseniz Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.Belinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız.
İnsan sağlığı son derece önemlidir bunun için çektiğiniz ağrıları sancıları hafife almadan daha başlangıç noktasında bir uzmana danışır ve bununla alakalı destek alırsanız eğer yolun başındayken önüne geçmiş olursunuz. Aksi takdirde geç kalınmış durumlarda belirtiler ağırlaşmış olduğundan ilaçlar da fayda etmeyecek ağır dozlu ilaçlara ve cerrahi müdahalelere gerek duyulacaktır.

Bel fıtığı Boyun Fıtığı gibi rahatsızlıklarda cerrahi müdahalede sonuç vermediği gibi kötü sonuçlara da yol açabilir.

Bu gibi rahatsızlıklar da fizik tedavi birincil çözüm yoludur daha fazla hareket az yemek az kilo az ağırlık daha az stres daha çok uyku rahatlamınıza yardımcı olacaktır.

Yıllardır bu rahatsızlığı çeken biri olarak hayat standartlarımın nasıl minumum seviyeye düştüğünden bahsedeyim ve nasıl atlattığımdan, Bel tutulmaları ve sol bacak krampları ile hissettim önemsemedim ve orta seviyedeyken farkettim doktora gittiğimde geç değildi ama erkende gitmemiştim. Bir kiloluk market poşeti bile taşırken bacağımdaki hissizlik ve uyuşma kilitlenip kalma ve bunun gibi durumları hemen hemen gün aşırı yaşıyor oldum fizik tedaviye başlayana kadar yaklaşık 3 gün yataktan kalkamaz hale geldiğim zamanları da unutmuş değilim.

Fizik Tedavi sürecinde yaşadığım sancılı süreçte beni yıprattı, ağrı kesiciler sistematik aralıklarla yapılan hareketler derken ağrılarım günden güne hafifledi dikkat etmem gereken onlarca husus vardı elbette bunlardan bazıları uzun süreli ellerde ağırlık taşımamak, Eğilip kalkarken önce dizlerimizin üzerine çömelir vaziyete gelip hareketi öyle yapmak, ayakkabı bağlarken de aynı şekilde ev ortamındaki ağır eşyaları itip çekmemek ve ani hareketlerden kaçınmak mutfağınızda bulaşık yıkarken tezgahınızın bel hizanıza uygun olması gibi bunlara dikkat ederseniz hayat standartlarınız tıpkı bende olduğu gibi normale dönecektir. Yalnız unutmayın mutlaka bir uzman görüşü şart.

Uygun bir yatak seçiminde bel fıtığının tedavi sürecini hızlandırılmaktadır. Bu sebeple kısa süreli olarak hasta yatağı kiralama hizmeti alabilirsiniz. Yada ev tipi masaj koltuğu konforu ile bel fıtığı ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.