Lazer Epilasyon Ne İşe Yarar?

Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Çalışır
Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Çalışır

İSTENMEYEN tüylerinizden kurtulmak için kullandığınız epilasyon aletlerinden, tıraş olmaktan, cımbızla uğraşmaktan veya ağda acısını çekmekten sıkıldıysanız, lazer epilasyon sizin için denemeniz gereken bir çare olabilir.

Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Uygulamada başarıyla gerçekleştirilen tedavi metodlarından  biridir.

Gerçek anlamda lazer epilasyonun çalışma metodu, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesi ilkesine dayanır. 1990 senesinde uygulanmaya başlamıştır. Fakat son yıllarda özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem fiyatları ucuzlamıştır, hem de daha acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle lazer epilasyon cihazlarının nasıl çalıştığı hakkında kısa bir tanım yapmak isteriz. Basitçe anlatmak gerekirse, bir cilt uzmanı elle kontrol edilen lazer cihazı ile cildinize lazer enerjisi gönderir. Bu enerji cildinizden tüy köklerinize ulaşır ve enerjiyi absorbe eden kökler, tüy uzatmak konusundaki işlevini kaybeder. Kullanılan lazer sadece o anda uzayan tüylerinize etki edebilir bu nedenle de birkaç seans gerekebilir. 100% netice almak için. ortalamada 4-5 seansa gideceksiniz ki faydasını görebilesiniz.

Birkaç farklı lazer cinsi bulunmaktadır bu tedavide kullanılan. En yaygın olanlar ise Alexandrite ve Diode lazerdir. Alexandrite, cildin altında bulunan tüy köklerine yoğun bir şekilde etki ederek tüylerin uzamasını engeller. Diode ise genel manada aynı şekilde çalışsa da daha uzun dalga boyu lazer enerjisi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde koyu cilt rengi olanlarda lazer epilasyon için avantaj sağlamaktadır. Lazer ile birlikte darbe ışık teknolojisi de epilasyon için kullanılan farklı bir metotdur. Lazer ile aynı mantıkta çalışırlar fakat lazer enerjisi yerine ışık enerjisi kullanırlar.

Lazer epilasyon genelde koltuk altı, bacaklarda uygulanmaktadır. Farklı bölgelerinizdeki tüylerden de kurtulmak isterseniz lazer epilasyon yaptırabilirsiniz.

Önemle belirtmek isteriz ki lazer epilasyon her zaman kalıcı tüysüzlük sağlamayabilir. Tedavi olan kişilerin 90% tüylerden kurtulmayı umması daha olasıdır, çok açık renkli tüylerde başarı yakalanması için birkaç seans gerekebilir.