Neden Vajina Daraltma Ameliyatı Olunur?

Neden Vajina Daraltma Ameliyatı Olunur
Neden Vajina Daraltma Ameliyatı Olunur

Vajinanın normalden geniş yada bol olması çiftler arasındaki cinsel problemlerden biridir. Vajina daraltma ameliyatı bu durumun düzeltilebilmesi için yapılan estetik ameliyattır. Erkek organı ile vajinadaki uyumsuzluk her iki partnerde orgazm sorunu yaratabilmektedir.

Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermektedir. Vajina doğum yapmamış kadında iki parmağın sıkıca girişine müsaittir. Vajinada arka ve ön duvarda boylamasınla mevcut katlantılar genişlemesini arttırabilir. Vajina boyu ortalama 7-9 cm kadardır ve yine enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Vajina yapısındaki enine ve boyuna uzanan kaslar, vajinanın erkek organına uyum göstermesine sağlamaktadır. Bazı durumlarda vajina bollaşır ve bu uyumu sağlayamaz hale gelir.

Bazı kadınlarda vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilmektedir. Yapılan doğumlar, doğum sırasındaki yırtılma ve doğum sayısının fazla olması ve iri bebek doğurma ile vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilmektedir.

Vajina yapısının genişlemesi ile genellikle idrar torbasında ve barsaklarda vajinaya doğru sarkmalar meydana gelmektedir. İdrar torbasında sarkma, idrar kaçırma veya sıkışma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vajinanın genişlemesi ilişki sırasında vajinada normal ıslanmayı engeller.

Vajina bollaşması ve buna bağlı cinsel problem ortaya çıktığında yapılması gereken estetik operasyona vajina daraltma ameliyatı denir. Vajina daraltma ameliyatında vajina arka duvarından boylamasına bir parça çıkartılmaktadır. Onarımda ise kas tabakası ve mukoza tabakası ayrı ayrı dikilmeli.

Vajina daraltma ameliyatı ile ilgili detaylı bilgilere Dr. Yeşim Yerçok ile irtibata geçerek ulaşabilmeniz mümkündür.