Vajinismus Nedir? Vajinusmus Nedenleri

vajinusmus nedir vajinusmus nedenleri
vajinusmus nedir vajinusmus nedenleri

Fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı eşi ile cinsel ilişkiye girememe durumuna vajinismus denir.

Vajina ilişki sırasında penisin büyüklüğüne yada küçüklüğüne göre kendini hazırlamaktadır. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişlemektedir. Kadın, korku ve kaygı ile erkeğin penisini vajen bölgesine yanaşmasına izin vermezken, bazıları vajen girişinde bu hisleri yaşarlar. Vajinismusun oluşmasındaki nedenler kişilere göre farklılık göstermektedir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinanın çok küçük yada dar olmasından dolayı ilişkiye girememek kavramı doğru değildir. Vajina yapı itibariyle esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkarabilecek kadar genişleyebilmektedir.

Bilinç altında oluşan korku ile kadın vücudunda ve vajen bölgesinde kontrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşmaktadır. Vajina girişindeki kasların kasılması ile tüm vücutta kasılma, endişe, korku ve panik hali oluşmaktadır.

Vajinismuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının çok kalın olduğunu ve bu yüzden ilişkiye giremediklerini inanır ve eşlerini de bu konuda ikna edebilmektedirler.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar doktora muayene olamamaktadır. İlişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılmaktadır.