Vitiligonun Güneş Işınları ile Ortaya Çıkması

Vitiligo ve Güneş Işınları
Vitiligo ve Güneş Işınları

Vitiligo; Sonucu Deride oluşan beyaz lekeler güneş ışında kaybolacağını sananların aksine güneş ışığı altında daha hızlı ilerleme, yayılma ve dağılma göstermektedir. Güneş ışığı özellikle yaz aylarında vitiligo üzerinde olumsuz etki yapmaktadır…
Eğer erken tedavi edilmezse yaş ilerledikçe de artış ve yayılma göstermektedir.
Vitiligo hastalığı olanlara öğünlerinde normal beyaz veya kepekli ekmek yerine mısır ekmeği tüketimini alışkanlık haline getirmelerini tavsiye ediliyor.. Çünkü, mısır ununda, vitiligo hastalığını önleyici birkaç tane etkin madde bulunmaktadır. Hatta, hamur tatlılarının yapımında da normal un yerine mısır ununu kullanmaları önemli bir önleyici destek oluşturmaktadır. Mısır ununun vitiligo üzerinde hem önleyici hem de yayılmasını durdurucu rolü vardır. Vitiligo şikâyeti olanların kahve tüketiminde ölçülü olmaları gerekir.

Bronşit ve bronşite bağlı nefes darlığı şikâyetlerinde “yulaf samanının” gücü mükemmel olduğu uzmanlar tarafından önerilmektedir. Neden Derseniz;
Yulaf samanındaki scopoletin, içeriğindeki en önemli etkin maddelerden bir tanesidir. Scopoletin aynı zamanda bakteri yok edici ve iltihap karşıtı antiseptiktir. Ayrıca; bronş rahatlatıcı (astıma karşı bronş açıcı, bronş gevşetici kanser önleyici özelliklere de sahiptir.

Scopoletin’in bütün bu özelliklerini destekleyen, işlevini artıran en az beş tane yardımcı etkin madde daha vardır. Örneğin, yulafın içerdiği proline ve pyridoxine maddeleri de antiasthmatic astıma karşı özelliği olan maddelerdir.
Scopoletin etkin maddesi havuçta, dolmalık biberde ve kerevizde yeterli miktarda bulunmaktadır. Ancak yulaf samanındaki kadar fonksiyonel ve de etkin değildir. Yulaf samanının bronşit ve bronşite bağlı nefes darlığı şikâyetlerinde nasıl kullanılacağı kürlerde belirtilmektedir.